call back request
call back request

Botox Applications

Botox Applications

Clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilir. Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerindeki deriye bağlıdır. Yıllar süren kullanım sonucu, kaslar gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar. Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi sayesinde daha fazla kırışıklık oluşması engellenir. Sonuç olarak elde edilmesi amaçlanan görüntü, daha genç bir görünümdür. Büyük bir operasyon geçirmeden, ”kaş kaldırma” operasyonunda elde edilen sonuçlar elde edilebilir. 

En çok tedavi edilen bölgeler arasında alın, göz çevresi ve kaşların arasını sayabiliriz. 
Botox enjeksiyonları ile göz kenarlarındaki kırışıklıklar yumuşatılır, kaşların arasındaki çatınma çizgisi azaltılabilir ve alındaki kırışıklıklar daha az belirgin bir düzeye indirilebilir. Botox, ayrıca boyun çizgileri ve kaşların zaman içinde düşmesinde tedavi amacı ile de kullanılır. Ancak bir diğer özelliği, zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olmasıdır. 

Bu prosedür tedavi odasında, siz dik bir pozisyonda otururken uygulanır. Tedaviden sonra 1-2 saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak Botox ilacının enjekte edilen yerde kalmasını sağlamak açısından önem taşır. Ayrıca bu süre boyunca ilacın uygulandığı kaslara egzersiz uygulanmalıdır.

Bazı hastalar Botox enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilir. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak yerlere anestezik etkili kremler kullanmak, enjeksiyonlara ilişkin rahatsızlıkları azaltacaktır. 

Pek çok kişi için sonuçların 3 ile 6 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Genellikle, botox enjeksiyonları sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta ”eğitilirler”. Zaman içerisinde, çizgileri rahatlatmak için daha az Botox kullanmak gerekli olur. Temel kural olarak başlangıçta 4 ayda bir, birinci yıldan sonra 6 ayda bir uygulanmasıdır. 

Botox enjeksiyonlarının etkileri kalıcı olmadığı için önemli yan etkileri sınırlıdır. Enjeksiyon yapılan noktalarda hafif morarma ve kırmızılık görülebilir. Baş ağrısı da sözü edilen bir yan etkidir. Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler.

Öromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar Botox enjeksiyonları için aday olamazlar. 

Botoks Enjeksiyonları

Uygulama öncesi için talimatlar: 
- Aspirin veya aspirin içeren ilaçları almayın, non-steroidal anti-enflamatuar ilaçları uygulamadan 10 gün önce kesin. Bu ilaçlar kanama olasılığını ve/veya hafif morarma olasılığını arttırabilir. - Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol almayın.

how can we help you?